Blog

  • Techniki redukcji stresu.
    Omówię teraz w skrócie metody, dzięki którym można efektywnie zmniejszyć napięcie, będące skutkiem stresu. Istnieją dosłownie setki tego typu metod. Ich historia sięga czasów starożytnych. Zawsze były stosowane z myślą o znalezieniu stanu wewnętrznej równowagi i harmonii, odnalezieniu spokoju i regeneracji sił. Współcześnie popularne są na przykład chińskie ćwiczenia ruchowe TaiChi i QiGong. Ich podstawą jest poprawne oddychanie i ruch. Wielu ludzi slyszało też o relaksacji progresywnej czy treningu autogennym. W tym artykule chcę napisać kilka słów o metodach statycznych(bez wykorzystywania ruchu). Znany amerykańscy kardiolog i badacz problemów związanych ze stresem, dr Herbert Benson współcześnie przeprowadził długotrwałe badania nad różnymi rodzajami technik relaksacyjno-aktywujących i ich wpływem na fizjologię organizmu człowieka. W rezultacie tych trwających wiele lat badań stworzył i przetestował z pozytywnym rezultatem własną metodę relaksacji. Dr Benson wyodrębnił kilka kluczowych czynników, które powodują występowanie zjawiska relaksu. Tymi najistotniejszymi czynnikami są:*Spokojne otoczenie – chodzi tu o znalezienie spokojnego miejsca do ćwiczeń. Im mniej zewnętrznych zakłóceń, tym lepiej. Jeżeli ćwiczymy w domu, warto wcześniej wyłączyć telefon i powiedzieć domownikom, żeby chcemy mieć spokój na czas ćwiczeń. Dobrze jest to wszystko zaplanować i ustalić wcześniej.  *Obiekt, na którym możemy skoncentrować uwagę. Może być to na przykład jakieś słowo, dźwięk, jakiś obiekt fizyczny (punkt na ścianie lub podłodze, płomień świecy, itd.) lub jakaś prosta czynność, którą można obserwować (oddychanie lub ćwiczenie fizyczne). Ważna jest tu koncentracja na wybranym obiekcie, ponieważ powoduje ona wyłączenie zwykłego „szumu psychicznego”. Dobrze byłoby, żeby ten wybrany do koncentracji obiekt kojarzył się nam pozytywnie lub był neutralny. Koncentrowanie się na rzeczach, które budzą niechęć jest bezowocne. *Bierne, pasywne podejście – warto pamiętać, żeby nie traktować takich ćwiczeń jak pracę, którą trzeba wykonać. Znacznie lepsze rezultaty przynosi traktowanie ćwiczeń jako zabawy. Bawiąc się, robimy coś dla samej przyjemności zajmowania się tym. Już sama taka zmiana nastawienia powoduje redukcję napięcia i relaks. Dalszy przebieg ćwiczeń zależy od rodzaju metody, ale wymienione czynniki zawsze są obecne. Oczywiście, ważne jest znalezienie kompetentnego specjalisty, który będzie potrafił nauczyć nas tych specyficznych technik.  Z ogromnego bogactwa technik relaksacyjnych warto wybrać takie, które nam się podobają. I które będziemy wykonywać aktywnie. Zabieg masażu też może powodować relaks. Ale wtedy jesteśmy bierni, to masażysta wykonuje swoją pracę. Przed podjęciem jakiegokolwiek programu ćwiczeń należy skonsultować się z lekarzem. Ważne jest, żeby wiedzieć,  czy nie ma dla nas jakichkolwiek przeciwwskazań do wykonywania danego typu ćwiczeń.
  • Jak bronić się przed agresją emocjonalną
    Kiedyś żyło się łatwiej. Życie nie było tak skomplikowane. Głównym problemem człowieka jaskiniowego było było zdobycie pożywienia i znalezienie schronienia dla siebie i swojej rodziny. W dzisiejszych czasach większość stresu związanego ze sprawami bytowymi została rozwiązana. Współczesny człowiek może żyć we względnym komforcie. Dla nas głównym źródłem stresu stała się sfera psychiki. Codziennie spotykamy ludzi którzy chcą przekonać nas do swoich poglądów i stylu myślenia. Chcą, żebyśmy odczuwali, mysleli i postępowali w sposób jaki im odpowiada – żebyśmy realizowali ich cele a nie nasze własne. Najczęściej są to podprogowo agresywne działania  mające na celu narzucenie określonego sposobu myślenia i działania. Znając naturę i techniki manipulacji możemy się skutecznie przed nią bronić. Pozwoli nam to zachować energię do realizacji naszych własnych celów życiowych. Wyobraź sobie ze potrafisz kontrolować swoje emocje i myśli, radzisz sobie z lękami, strachem i niepewnością. Jak byś się wtedy czuł? Jeśli chcesz: – dowiedzieć się DLACZEGO ludzie zachowują się w określony sposób. – zrozumieć JAK ludzie wpływają na twoje emocje i samopoczucie. – zrozumieć swoje reakcje, nauczyć się je kontrolować i nie dać się wyprowadzić z równowagi ludziom i sytuacjom zewnętrznym. – poznać techniki skutecznej komunikacji z tak zwanymi trudnym ludźmi. Zadzwoń i umów się na spotkanie.  Tel.: +48 600 882 713
  • Depresyjni manipulanci.
    Każdy z nas spotkał się już z manipulacją. Jeżeli po kontakcie z kimś masz gorszy nastrój, czujesz się słabszy i mniej inteligentny, masz gorsze zdanie na swój temat – jest możliwe, że padłeś ofiarą emocjonalnej manipulacji. Możesz być zdezorientowany, oszołomiony i po prostu sobie tego nie uświadamiać. Przecież była to tylko zwykła rozmowa. Często trudno uwierzyć, że coś takiego się dzieje. Łatwiej poradzić sobie, kiedy ma to miejsce podczas kontaktu z obcą osobą. Ale często są to osoby z najbliższego otoczenia. Osoby, do których mamy zaufanie. Rodzina, przyjaciele czy znajomi z pracy. Jeśli jesteś normalną, miłą osobą, która unika konfrontacji – pojawia się problem. Co zrobić? Jak się zachować, co powiedzieć, żeby rozwiązać taką sytuację? Ktoś mówi coś takiego lub zachowuje się względem Ciebie w taki sposób, że jesteś zaskoczony i zdezorientowany. Jest ci smutno i przykro. Czujesz, że nadużyto Twojego zaufania. Ty nigdy byś się tak nie zachował. Jest to dla Ciebie „nie do pomyślenia”. Wiesz, że nie wolno się tak zachowywać. Ale widzisz, że fakty są faktami. To się dzieje i jest to rzeczywistość. W takich momentach reagujemy różnie. Bywa, że intuicyjnie staramy się obrócić sprawę w żart, zmienić temat czy po prostu wyjść. I starać się zapomnieć o tym, co się wydarzyło. I jeśli nie musimy być z takimi ludźmi w codziennym kontakcie, takie strategie się sprawdzają. Ale jeśli jest to szef czy kolega z pracy? Przyjaciel czy nawet partner życiowy? Wtedy takie unikowe strategie się nie sprawdzają. Dlaczego? Bo nie reagując adekwatnie, czy nie reagując w ogóle uczymy tych ludzi. Uczymy ich, że mogą nas traktować w sposób, który sprawia nam przykrość. I jak to z zachowaniami bywa – im częściej są powtarzane, tym bardziej są trwałe. I co najgorsze , sami z czasem uczymy się zachowania ofiary. Niepewności, niezdecydowania, braku wiary we własne siły i możliwości, lęku i braku zaufania do ludzi. Jest wielu ludzi, którzy całymi latami tkwią w tego typu niezdrowych relacjach. Niektórzy pozostają w nich przez całe życie. O co więc chodzi? Chodzi o to, żeby nauczyć się metod i strategii radzenia sobie z manipulacją. Co więcej – żeby nauczyć się rozpoznawać manipulantów. Wtedy już sama ta umiejętność pozwala nie dopuszczać do sytuacji konfrontacyjnych. Czy jest to możliwe? Tak. I temu właśnie służy ten program.