Uncategorized

Autentyczne relacje?

Dlaczego wchodzimy w nieautentyczne relacje z ludźmi? Jaka jest recepta na udany związek? Dlaczego relacje damsko-męskie często polegają na manipulacji i walce o dominację? Te pytania  wciąż spędzają wielu ludziom sen z powiek, mimo że pojawiło się wiele artykułów i wypowiedzi ekspertów poświęconych temu tematowi.

Każdemu z nas marzy się związek, który spełni nasze potrzeby i oczekiwania, w którym jesteśmy rozumiani, akceptowani, pomagamy sobie wzajemnie i szanujemy się.
Będąc w związku chcemy czuć się kimś wyjątkowym, wierzymy w każdy komplement i pozytywny gest. To bardzo ludzkie. Trudno uświadomić sobie, że osoba która nas podziwia, niemal  stawia na piedestale, ma ukryte intencje i chce nas zdominować.
Czasami bywa odwrotnie. Wytykane nam są błędy i niedociągnięcia, które powinniśmy zmienić, jeśli związek ma trwać. 
To również rodzaj manipulacji. Większość ludzi słyszała o toksycznych związkach.
Niektórzy ludzie potrafią rozpoznać tego typu zachowania intuicyjnie, inni mogą się tego nauczyć. Są osoby, które udają autentyczne zainteresowanie, a w rzeczywistości chcę nas zdominować i podporządkować sobie.

Mój program terapeutyczny uczy, jak bronić się przed takimi zachowaniami i jak podejmować trafne decyzje – decyzje, które mogą oszczędzić dużo czasu i energii.

 Wracając do relacji damsko-męskich.

Jest sporo poradników typu: jak stworzyć idealny związek,  jak poznać i zatrzymać mężczyznę lub kobietę itp. Wiele z tych książek jest świetnie napisanych, natomiast po przeczytaniu ich pojawia się pewien dylemat. W poradnikach  spotykamy się z radami, które mówią, co trzeba mówić, co robić i jakim trzeba być, aby nasz związek był udany. Nie ma w nich zbyt wiele na temat uczuć. Relacja dwojga ludzi jest pokazana jako praktyczna platforma do realizacji określonych celów, a partnerzy sprowadzeni do roli robotów, które wykonują polecenia po odpowiednim zaprogramowaniu. Takie podejście zakłada, że ludzie nie mają wystarczającej inteligencji emocjonalnej, aby móc uświadomić sobie co tak naprawdę czują i czego szukają(niestety, często jest to prawda. Wielu ludzi nie wie, o co naprawdę im chodzi).
W Stanach Zjednoczonych kursy uwodzenia to dochodowy  biznes. Natomiast  warto się zastanowić, czy tego typu relacja jest tym, o co nam chodzi. 
Istnieje też inny wzorzec, zgodnie z którym można obdarzyć kogoś przyjaźnią i miłością za to, że jest taki jaki jest, bez potrzeby wymuszania zmian.
Strony akceptują się nawzajem, podchodzą do siebie w sposób otwarty, naturalny, uważny i starają się zaprzyjaźnić. Być może wówczas mają większą szansę stworzyć związek swoich marzeń?