Uncategorized

Techniki redukcji stresu.

Omówię teraz w skrócie metody, dzięki którym można efektywnie zmniejszyć napięcie, będące skutkiem stresu. Istnieją dosłownie setki tego typu metod. Ich historia sięga czasów starożytnych. Zawsze były stosowane z myślą o znalezieniu stanu wewnętrznej równowagi i harmonii, odnalezieniu spokoju i regeneracji sił. Współcześnie popularne są na przykład chińskie ćwiczenia ruchowe TaiChi i QiGong. Ich podstawą jest poprawne oddychanie i ruch. Wielu ludzi slyszało też o relaksacji progresywnej czy treningu autogennym. W tym artykule chcę napisać kilka słów o metodach statycznych(bez wykorzystywania ruchu). Znany amerykańscy kardiolog i badacz problemów związanych ze stresem, dr Herbert Benson współcześnie przeprowadził długotrwałe badania nad różnymi rodzajami technik relaksacyjno-aktywujących i ich wpływem na fizjologię organizmu człowieka. W rezultacie tych trwających wiele lat badań stworzył i przetestował z pozytywnym rezultatem własną metodę relaksacji. Dr Benson wyodrębnił kilka kluczowych czynników, które powodują występowanie zjawiska relaksu.

Tymi najistotniejszymi czynnikami są:
*Spokojne otoczenie – chodzi tu o znalezienie spokojnego miejsca do ćwiczeń. Im mniej zewnętrznych zakłóceń, tym lepiej. Jeżeli ćwiczymy w domu, warto wcześniej wyłączyć telefon i powiedzieć domownikom, żeby chcemy mieć spokój na czas ćwiczeń. Dobrze jest to wszystko zaplanować i ustalić wcześniej. 


*Obiekt, na którym możemy skoncentrować uwagę. Może być to na przykład jakieś słowo, dźwięk, jakiś obiekt fizyczny (punkt na ścianie lub podłodze, płomień świecy, itd.) lub jakaś prosta czynność, którą można obserwować (oddychanie lub ćwiczenie fizyczne). Ważna jest tu koncentracja na wybranym obiekcie, ponieważ powoduje ona wyłączenie zwykłego „szumu psychicznego”. Dobrze byłoby, żeby ten wybrany do koncentracji obiekt kojarzył się nam pozytywnie lub był neutralny. Koncentrowanie się na rzeczach, które budzą niechęć jest bezowocne.


*Bierne, pasywne podejście – warto pamiętać, żeby nie traktować takich ćwiczeń jak pracę, którą trzeba wykonać. Znacznie lepsze rezultaty przynosi traktowanie ćwiczeń jako zabawy. Bawiąc się, robimy coś dla samej przyjemności zajmowania się tym. Już sama taka zmiana nastawienia powoduje redukcję napięcia i relaks. Dalszy przebieg ćwiczeń zależy od rodzaju metody, ale wymienione czynniki zawsze są obecne. Oczywiście, ważne jest znalezienie kompetentnego specjalisty, który będzie potrafił nauczyć nas tych specyficznych technik. 


Z ogromnego bogactwa technik relaksacyjnych warto wybrać takie, które nam się podobają. I które będziemy wykonywać aktywnie. Zabieg masażu też może powodować relaks. Ale wtedy jesteśmy bierni, to masażysta wykonuje swoją pracę. Przed podjęciem jakiegokolwiek programu ćwiczeń należy skonsultować się z lekarzem. Ważne jest, żeby wiedzieć,  czy nie ma dla nas jakichkolwiek przeciwwskazań do wykonywania danego typu ćwiczeń.