Wypadki

Depresyjni manipulanci.

Każdy z nas spotkał się już z manipulacją. Jeżeli po kontakcie z kimś masz gorszy nastrój, czujesz się słabszy i mniej inteligentny, masz gorsze zdanie na swój temat – jest możliwe, że padłeś ofiarą emocjonalnej manipulacji. Możesz być zdezorientowany, oszołomiony i po prostu sobie tego nie uświadamiać. Przecież była to tylko zwykła rozmowa. Często trudno uwierzyć, że coś takiego się dzieje. Łatwiej poradzić sobie, kiedy ma to miejsce podczas kontaktu z obcą osobą. Ale często są to osoby z najbliższego otoczenia. Osoby, do których mamy zaufanie. Rodzina, przyjaciele czy znajomi z pracy.

Jeśli jesteś normalną, miłą osobą, która unika konfrontacji – pojawia się problem. Co zrobić? Jak się zachować, co powiedzieć, żeby rozwiązać taką sytuację? Ktoś mówi coś takiego lub zachowuje się względem Ciebie w taki sposób, że jesteś zaskoczony i zdezorientowany. Jest ci smutno i przykro. Czujesz, że nadużyto Twojego zaufania. Ty nigdy byś się tak nie zachował. Jest to dla Ciebie „nie do pomyślenia”. Wiesz, że nie wolno się tak zachowywać.

Ale widzisz, że fakty są faktami. To się dzieje i jest to rzeczywistość. W takich momentach reagujemy różnie. Bywa, że intuicyjnie staramy się obrócić sprawę w żart, zmienić temat czy po prostu wyjść. I starać się zapomnieć o tym, co się wydarzyło. I jeśli nie musimy być z takimi ludźmi w codziennym kontakcie, takie strategie się sprawdzają.

Ale jeśli jest to szef czy kolega z pracy?

Przyjaciel czy nawet partner życiowy?

Wtedy takie unikowe strategie się nie sprawdzają. Dlaczego? Bo nie reagując adekwatnie, czy nie reagując w ogóle uczymy tych ludzi. Uczymy ich, że mogą nas traktować w sposób, który sprawia nam przykrość. I jak to z zachowaniami bywa – im częściej są powtarzane, tym bardziej są trwałe. I co najgorsze , sami z czasem uczymy się zachowania ofiary. Niepewności, niezdecydowania, braku wiary we własne siły i możliwości, lęku i braku zaufania do ludzi. Jest wielu ludzi, którzy całymi latami tkwią w tego typu niezdrowych relacjach. Niektórzy pozostają w nich przez całe życie.

O co więc chodzi?

Chodzi o to, żeby nauczyć się metod i strategii radzenia sobie z manipulacją. Co więcej – żeby nauczyć się rozpoznawać manipulantów. Wtedy już sama ta umiejętność pozwala nie dopuszczać do sytuacji konfrontacyjnych. Czy jest to możliwe? Tak. I temu właśnie służy ten program.